
Speciális fejlesztés a sporttehetségek kibontakoztatásáért NTP-SPEC-22-0176
A program adatai:
Legalább 60 órás, tanórán kívüli, a sporttehetség kibontakozását segítő, integratív szemléletű, a fizikai és érzelmi tényezők, az alapkompetenciák fejlesztését, továbbá a támogató környezet megteremtését segítő, az alábbi célkitűzéseket megvalósító foglalkozássorozat támogatása:
- szülőknek szóló ismeretátadó workshop szervezése
- társas készségek fejlesztése
- kommunikáció fejlesztése
- önértékelés és önbizalom fejlesztése
- feszültség-, szorongás-, stresszkezelés
- kognitív készség fejlesztése
A program által fejlesztendő tehetségterületet: testi-kinesztikus
Sportág: Goju-ryu / Goju-kai Karate-do, tradicionális harcművészet és versenysport
Az általunk azonosított, kiemelt mozgásos tehetségek számára speciális, személyre szabott fejlesztést biztosítottunk. A mentális állapot emelésével, az erősségek és a gyenge pontok feltárásával támogattuk a fejlődést. Programunk hangsúlyos részei:szűrés, tesztelés, az érdeklődési területek felmérése, stresszkezelés. Kommunikációs fejlesztésünk lényege a verbális-beszéd fejlesztése, részei a kapcsolatfejlesztés, az önismeret és az önbizalom tudatos növelése. Programunkban fontos szerepet játszik a kognitívum. Ebben szakszerű klinikai program alapján dolgozunk. Speciális segédeszközt is alkalmazunk az úgynevezett egyensúlydeszlát, ami komplexen alkalmas: izomzat, koordináció, problémamegoldás, fantázia fejlesztésére. Kiemelt terület még a figyelem és koncentráció fejlesztés, melyben a direkt módszerek mellett a Goju-kai karate tradicionális harcművészet ősi eredetű kognitív módszereken alapuló oktatási anyagát is felhasználtuk.
A program lényege:
A pályázati program lényege személyre szabott sporttehetség fejlesztést, komplex tehetséggondozást biztosítani sportolóink számára, mely nemcsak sportteljesítményüket emeli, hanem egész személyiségükre is hat. Mentális állapot emelése, erős és gyenge pontok feltárása. Ahhoz, hogy hosszútávon képesek legyenek fenntartani jó eredményeiket, és örömmel, élvezettel sportoljanak. Végső célként egészséges, egészségtudatos felnőttekké váljanak, akik képesek az önmegvalósításra és átlag fölötti eredmények elérésére. A program a széles tagságunkra is rendkívül pozitívhatást gyakorolt egyrészt a médiamegjelenések és elismertség hatására, másrészt az összhangulat, közösségi-minőségi szellemiség miatt.
Szakmai tevékenység:
A megvalósult szakmai tevékenységek a toborzással és felméréssel kezdődtek. A sportágspecifikus felmérés szabad megfigyelés és célzott megfigyelés alapján történt, melynek eredményeit szakembereinkkel és vezetőedzőinkkel együtt értékeltük. A kognitív és mentális felmérések ezután következtek. A 20 fő részletes felmérése az első 8 órát igénybe vette a tervek szerint haladt a kiválasztott résztvevők hiánytalan jelenlétével. Ebben kognitív képességfelmérés, motivációs és mentális állapot, intellektuális képességek, agresszió és figyelmi mechanizmusok felmérése szerepelt. A használt eszközök: Kognitív Profil Teszt, Viselkedéstudományi Egyesület munkafüzetei alapján belső kidolgozású kérdőívek, Érdeklődés Térképe, Dr. Tóth László tanulókra alkalmazott Pszichológiai Kérdőívei álltak. Ez a szakasz mintegy 16 órát ölelt fel. A gondozást az eredményekhez illesztett gyógytornával egészítettük ki (elosztva 15 alkalom). Ezt követte a stresszoldó technikák és foglalkozások biztosítása, melyet csoportos gyakorlatokkal és egyéni foglalkozással Bagdy Emőke Pszichofitness módszere alapján. A foglalkozásokat esetenként Rogersi terápiás beszélgetéssel egészítettünk ki. Külön munkafüzeteket dolgoztunk ki erre a célra. Minthogy a stressz forrása legtöbb esetben a döntésképtelenség és alacsony önértékelés volt, a stressznaplót úgy fejlesztettük ki, hogy ezeket a képességeiket emelje leginkább: Döntésmotivációs és Gondolatvezérlő Kalauz formájában. Az elért eredményeket minden téma végén mértük és dokumentáltuk, valamint esetmegbeszélést tartottunk. A program második felében a figyelem és a rugalmas gondolkodás került a középpontba, amit Steven Safren viselkedésterápiás programja alapján folytattunk le, a sportspecifikus része pedig Dubecz József általános módszertana alapján történt. Ezt követően empátiás, transzformációs készségfejlesztő foglalkozások voltak, valamint önismereti, és a sikeres önkifejezést segítő illemtani, beszédprodukciós-kommunikációs fejlesztések zajlottak, valamint végösszegző alkalom, összesen 13 órában. A sportágspecifikus fejlesztések mintegy 6 órát tettek ki, emellett előfordult egyéni személyes foglalkozás is szükség szerint. A sportágspecifikus foglalkozások Dubecz-módszer szerint történtek.
Szervezeti keretek:
Szervezeti kereteink a program segítségével kibővültek. Igénybe vehettük a Ghost Fitness terem adottságait a gyógytornához, a Piliscsabai Pipacs Alkotóházat a személyiségfejlesztéshez, táboraink, toborzásunk helyszínét Ceglédfürdői Diáktábor és az Alföldi Agrár szakképzési Centrum (Gyomaendrőd) biztosította. Az edzések helyszínéül az Óbudai Harrer Pál Általános Iskola szolgált.
Módszereink között a sportszakmai-szakedzői módszerek pedagógiai módszerekkel, szükség esetén pszichológiai ellátással, valamint gyógytornával egészülnek ki. Sporttáborok, edzőtáborok, közösségi alkalmak, egyéni segítő beszélgetések mellett a kikapcsolódást és regenerálódási lehetőségeket is figyelembe vettük és megpróbáltuk a lehető legmagasabb minőségben biztosítani a program résztvevői számára. A fentieket összehangoltan a napi szükségletekhez igazítva folytattuk le. Nemcsak klinikai eszközökkel, pedagógiai és gyógypedagógiai módszerekkel dolgoztunk, saját kidolgozású módszertant is létrehoztunk, melyet gyakorló- és munkafüzetek formájában adtunk ki. Alapok: Dr. Tóth László, Prof. Bagdy Emőke, Dr. Gyarmathy Éva, VIKOTE- program, Hajas-Zsuzsa-féle kommunikációs gyakorlatok. Keretei: nagycsoportos foglalkozások: 20 fő, csoportbontás: SAS-csoport v10 fő, Borz-csoport 10 fő, egyéni ellátás. Folyamatos (témánkénti) visszamérés, értékelés és esetmegbeszélés zajlott. Emellett a workshopok és szülőkonzultációk nagy sikere gazdagította a programot.
Tevékenységek-módszerek:
A tevékenységek három formában: nagycsoportos, kiscsoportos és egyéni gondozás formájában zajlottak. Kiemelten nagy súlyt kapott a sportspecifikus felmérések pl. sportági alkalmassági, mozgásos és alkati erősségek felmérése. Ezzel párhuzamosan a kognitív képességek és az érzelmi állapot, valamint a motiváció és a verbális absztrakciós képességek felmérése. Ebben nagy segítségünkre volt a Kognitív Profil teszt, melynek alkalmazásával minden egyes résztvevőröl kiderült, hogy melyik kommunikációs csatornát részesíti előnyben. Elmagyarázni, megmutatni, vagy megcsináltatni szükséges-e vele, ahhoz hogy maradéktalanul megértse a feladatot és önmagához képest a legmagasabb szinten tudja visszaadni. A kommunikáció terén is sokat jelentett, mert az absztrakciós szintek pontos ismerete lehetővé tette, hogy eldönthessük mennyi instrukcióra és visszajelzésre van szüksége ahhoz, hogy a legtöbbet hozza ki magából. A Hajas- féle kommunikációs gyakorlatok nemcsak az önkifejezést erősítették, hanem oldott hangulatot is eredményeztek és az együttműködési-szociális készségeiket emelték magasabb szintre. Az önkifejezés is növekedett, annak a megfogalmazása, hogy milyen hiányokkal küzd egy résztvevő, mik a nehézségei, igényei vagy céljai, maximálisan sikerültek. A program keretei között kidolgozott munkafüzetek a kiválasztott résztevők sajátosságaira lett szabva. Bagdy Emőke Pszichofitness-módszerének alkalmazása segített abban, hogy a szorongást, vagy a versenydrukkor saját erőből győzhessék le. E téren hasonlóan nagy eredményeket értünk el, az EB- re való felkészülés idején különösen nagy hatást tett, mert a programban résztvevő versenyzők kezében saját lazító, stresszoldó, asszertív technika volt. A motiváció terén is erős eredményeink vannak: mindhárom korosztályban, különösen a versenyzők terén magas számú résztvevő vált mérhetően motiváltabbá (8 fő) ebből 2 fő kiemelten erősen. Egy főt nem tudtuk terveink szerint pozitív irányba terelni. A többiek felülmúlták elvárásainkat. A gyerekek a foglalkozásokat szerették, várták, és a program második felére igényelték is, hogy foglalkozzunk a sportéletükhöz és személyiségükhöz kapcsolódó kérdésekkel. Ezáltal a személyközi viszonyok is erősödtek, új barátságok jöttek létre, kapcsolatok fejlődtek ki. Lényegében a szociális kompetenciák fejlődése és emelkedése történt. Minthogy a programnak erős önismereti hozadéka nagy, a résztvevőink jól ráláttak gyenge pontjaikra is az erős pontok mellett, így módjuk nyílt kompenzációs technikák kidolgozására, célzott fejlesztés megvalósítására. Ennek révén maga a sportolás örömtelibbé vált, az esetleges nehézségek és kudarcok pedig feldolgozhatóbbá váltak.
Kognitív képességek:
A kognitív képességek fejlesztése felméréssel kezdődött, melyet a nemzetközi serdülő-és felnőtt azonosítási protokollnak megfelelő Kognitív Profil Teszt segítségével végeztünk el. Minthogy ez egy csoportosan alkalmazható vizsgálati eszköz, az elvégzése csoportformában történhetett. A kiértékelés egyéni szóbeli módon történt, ahol a részletes elemzés alapján mindenki visszajelzést kapott arról, hogy melyek az erős és gyengébb oldalai. Foglalkozásaink az alábbi kognitív képességeket érintették:
Absztrakciós képességek: A figurális és verbális absztrakció a gondolkodási képességekre utal. Ezzel azt különböztettük meg, hogy az egyes résztvevők a hagyományos-analitikus úton, vagy szimultán-globális-intuitív úton fogadják jobban az ingereket, hogy melyik stílusban hatékonyabbak.
Memória: Rövidtávú emlékezet, szimultán és szekvenciális megtartási képesség
Auditív feldolgozás: A beszédhangok megkülönböztetésének szintje, ami meghatározza a hallási szövegértést, hallási figyelmet. Ezáltal felmérhető, hogy az instrukciók, feladatok milyen minőségben jutnak el taulóhoz. Ennek része a fonológiai feldolgozás, hangdifferenciáció.
Szekvenciális feldolgozás: A sorozatokat, egymás után következő ingereket milyen minőségben dolgoza fel egy-egy résztvevő. Ez a karate esetén kiemelten fontos a versenyszámok kiválasztásánál, annak az eldöntésénél, hogy formagyakorlatot, vagy küzdelmet részesítse előnyben.
Modalitás: A fejlesztési terv fontos része, hogy melyik észlelési csatornát preferálják: 1. vizuális (szemen keresztül jövő inger, tehát látnia kell), 2. auditív (hallania kell az instrukciót, akkor ügyesebb), 3. kinesztétikus-taktilis (mozgásos-érintéses, tehát kipróbálnia szükséges ahhoz, hogy legjobban megértse).
A kommunikációs és társas készségek fejlesztése kiterjedt a non verbális kommunikációs elemekre és a kommunikációs zavarok értelmezésére is. A Hajas-féle gyakorlatok mellett társasjátékokat is alkalmaztunk. A kognitív és kommunikációs foglalkozások az önbizalom és önértékelés emelkedését szolgálták. Ehhez külön fejlesztő játékként a Pozitivity játékot használtuk.
A stresszkezelés legfontosabb eleme a saját kidolgozású munkafüzetünk: Stresszoldó és döntésmotivációs Munkafüzet, Hatékonyságnövelő Naptár és Jegyzetfüzet
Belső felméréseink alapján a letöbb bizonytalanságot a negatív gondolatok, alacsony önbecsülés-önbizalom és a döntéssel kapcsolatos nehézségek okozták, ezért célzottan ezekre a problémák megoldására szolgáló munkafüzeteket dolgoztunk ki, melyek vezetése és kitöltése segített a sportágválasztásban, a feladatsúlyozásban, a megküzdési technikák megalkotásában, a negatív gondolatok pozitívvá formálásában.
A program céljainak megvalósulása:
Programunk hatására jelentősen felülmúltuk a kitűzött céljainkat, kiemelt eredményeket könyvelhetünk el, melyeket részletesen dokumentálnak az alábbiak:
1. MSc Diplomadolgozat, Testnevelési Egyetem (kognitív-mentális teljesítmény)
2. Versenyeredményesség, nagyfokú növekedés (sporteredmények dokumentációja)
3. 1 fő "Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj", 1 fő "Magyarország jó tanulója, jó sportolója" elismerésben részesült. Előző programok eredményeként, 1 fő "Óbuda Sportolója" díjat kapott Budapest III. kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatától
Fontos kiemelni a program közösségépítő erejét! A résztvevők önismereti, kommunikációs, valamint stresszkezelési képességei nagymértékben emelkedtek. A közösségre gyakorolt hatás a sporteredményekben is mérhető. Programunk támogatása nagy szerepet játszott stílus a 2023. évi WKF Karate Magyar Bajnokság (1 arany, 2 ezüst, 5 bronz) és a 10th Goju Kai Open Tournament (Európa és Afrika közös kontinentális bajnoksága) szereplésünk során ( 6 induló, 1 arany, 3 ezüst, 3 bronzéremmel).
A program ideje alatt 11 versenyt teljesítettek a résztvevőink:3 Nemzetközi,1 Magyar Bajnokság, 4 Országos, 3 Regionális, melyen összesen 75 érmet szereztek.